Tysiąc okien.

Berat, czyli miasto tysiąca okien zachwyciło mnie tak, jak cała Albania. Czyli natychmiast i bardzo mocno. Kiedy dotarliśmy do tego miasteczka położonego nad rzeką Osum, okazało się, że to my jesteśmy atrakcją turystyczną, a nie na odwrót. 
Udało nam się trafić akurat na zachód słońca. Po przejściu się słynnym mostem, stwierdziliśmy, że wszystko ładnie, pięknie, okna są, słońce świeci, ale my nie mamy pasztetu
Czas nadszedł na poszukiwanie sklepu.Postanowiliśmy więc iść przez miasteczko, zachwycać się tym co widzimy dookoła i starać się jak najmniej zwracać uwagę na siebie. Z tym ostatnim mieliśmy jednak niemały problem. Bardziej rozebrani, niż ubrani, ja z obciążeniem w postaci kilku kilo zawieszonym u szyi (czyt. aparat) rozglądaliśmy się dookoła w poszukiwaniu jakiegokolwiek sklepu.
Na próżno - jedyne co widzieliśmy to malutkie stoiska a'la targ, na których można było nabyć gigantyczne arbuzy, albo jakieś rupiecie. I nie zrozumcie mnie źle - nie mam nic przeciwko gigantycznym arbuzom, ale w pewnym momencie życia człowiek ma ochotę na bułkę. I to był właśnie mój moment.


Przeszliśmy spory kawał drogi, aż dotarliśmy do tej gorszej części miasta, którą możecie zobaczyć na moich zdjęciach TUTAJ. (Nie będę już ich tu wrzucać, bo jest ich naprawdę sporo).

Niestety, nigdzie nie widzieliśmy żadnego sklepu. Stwierdziliśmy, że czas zacząć pytać miejscowych, którzy i tak zwracali na nas dużą uwagę. Porozumienie się z kimkolwiek graniczyło z cudem - nikt nie mówił w języku angielski, rozmowa na migi również nie wychodziła. Skończyło się na tym, że głośno mówiliśmy jedynie 'BIG SHOP' w nadziei, że ktoś będzie wiedzieć o co chodzi. 
Nawet nie wiecie, jakie było nasze zdziwienie, kiedy dotarliśmy w końcu do jedynego supermarketu, o nazwie... 'BIG SHOP'... No tak, głupi ma zawsze szczęście.


W sklepie zrobiliśmy standardowe zakupy, ja sobie powzdychałam do pudełeczek z baklawą, po czym nastąpiła chwila płacenia za zakupy. W kieszeniach nosiliśmy przysłowiowe miliony monet. Co gorsze, miliony różnych monet, z kilku krajów, które zdążyliśmy już odwiedzić. W Albanii na szczęście można płacić w innych nominałach, a nie tylko w albańskich lekach. Jednakże na nasze nieszczęście, pani kasjerka nie bardzo potrafiła liczyć (i nie mówiła też po angielsku) przez co spędziliśmy kolejne radosne minuty starając się jej rozrysować na kartce/pokazać na kalkulatorze, jak przelicza się jedną walutę, na drugą. Ostatecznie wyszliśmy ze sklepu usatysfakcjonowani, z pełnymi torbami i podążając znowu przez most udaliśmy się w dalszą drogę na południe.


Albania to mój zdecydowany faworyt. Momentami ciężko uwierzyć, że leży ona w Europie. Prawo zwyczajowe nadal jest tam bardzo mocno zakorzenione. Oznacza to, że jeśli ktoś kogoś zabije, to rodzina zabitego, może w ramach rewanżu również dokonać zabójstwa. Natomiast kobiety w Albanii nie mają łatwego życia. Jeśli któraś z dziewcząt nie chce zgodzić się na aranżowane małżeństwo, może wybrać życie jako mężczyzna - od tego momentu żyje w celibacie, ubiera się w męskie ubrania, przybiera męskie imię i wyzbywa się wszystkiego, co ma w jakikolwiek sposób związek z jej kobiecością. I to wszystko funkcjonuje do dziś. W Europie. 

Karolina Ramos

Born in 1994 in Poland. Constantly spending money on traveling.

19 komentarzy:

 1. Piękne miasteczko, takie normalne nie przesiąknięte turystyką.

  OdpowiedzUsuń
 2. skoro albanię lubisz najbardziej, to jakie państwo lubisz najmniej?

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne zdjęcia~! I bardzo ciekawa przygoda z big shopem ;)
  Ciekawy ten kraj, ja jednak przez te prawo zwyczajowe chyba bałabym się chodzić po ulicach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne zdjęcia!Piękne miejsce♥

  OdpowiedzUsuń
 5. O tych kobietach decydujących się żyć jak mężczyzna mówi się chyba "żelazne dziewice". Przynajmniej tak twierdzi Martyna Wojciechowska:) Piękne zdjęcia i tak dużo okien :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Powtórzę się, ale co tam: robisz przepiękne zdjęcia! :)
  A z tym Big Shopem to faktycznie Wam się udało, haha :D

  OdpowiedzUsuń
 7. kapitalnie! świetne światlo na fotografiach.widac,ze jest tam pięknie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Albania Albanią, ale tamtejszy rząd powinien zapłacić Ci za reklamę, bo robisz cudowne zdjęcia!

  OdpowiedzUsuń
 9. Jaki klimacik w tym miasteczku... Cudnie!! Pamiętam program M. Wojciechowskiej o kobiecie-mężczyźnie.

  OdpowiedzUsuń
 10. piękne zdjęcia. Miasteczko no cóż . . . nie przemawia do mnie, ale fajnie jest zwiedzać świat :) ja planuję wyjazd po Azji, zawsze mnie fascynowała . . .
  A na dziś zapraszam Cię do odwiedzenia mojego bloga, będzie mi niezmiernie miło :)
  Jeśli zechcesz zostać na dłużej z radością się odwdzięczę. Fajnie jest przeglądać posty blogeres o ich podróżach i doświadczeniach w świecie :)

  pozdrawiam cieplutko z Hiszpanii
  www.thegrisgirl.blogspot.com.es

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetny blog... na pewno będę zaglądać tu częściej. I zazdroszczę podróży :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Fantastyczne zdjęcie, pełne takiego klimatu :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Pięknie tam! W sumie chciałabym tam pojechać dla samych zdjęć, aczkolwiek brak możliwości porozumienia się z ludźmi, którzy tam mieszkają, jest dla mnie troszkę przerażające.

  OdpowiedzUsuń
 14. Śliczne zdjęcia, bardzo chętnie bym tam pojechała :P

  OdpowiedzUsuń
 15. jakie piękne widoki :) zazdroszczę podróży :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Śliczne miejsce i nazwa taka poetyczna. :)

  OdpowiedzUsuń